Domek zahradníka bude brzy pod novou střechou 

Jestli občas chodíte kolem usedlosti Cibulka, všimli jste si nejspíš ruchu na její západní straně. Už několik týdnů se tu věnujeme záchraně domku zahradníka, což bude zároveň první budova, kterou v areálu usedlosti zrekonstruujeme.  

Obnova usedlosti je spojená s rozsáhlou administrativou a přípravnými pracemi. Máme za sebou například hydrogeologické průzkumy, pokračujeme s analýzou zeleně v celém areálu, dokončujeme také rozsáhlý stavebně historický průzkum. A máme i výsledky archeologického průzkumu, v rámci nějž jsme odhalili některé zajímavé kousky historie z dob biskupa Thun-Hohensteina. Těm se budeme věnovat později v samostatném článku.  

Shnilé trámy a mokré zdi 

V tomto se zaměříme na samotný domek zahradníka. Jeho havarijní stav vyústil v to, že jsme se už museli pustit do záchranných prací. Všechny jeho úpravy děláme vědomím památkářů. Nestavíme zatím nic nového, pouze obnovujeme hmotu původního domu. Narážíme u toho na spoustu překážek.

Když jsme se například pokusili obnovit původní proporce oken v oranžérii, zjistili jsme, že trám nad okny byl úplně shnilý, protože do něj desítky let teklo. Promočené a chatrné byly i mnohé zdi, které vysoušíme a opravujeme. Museli jsme také sundat původní střechu a udělat takzvaný věnec, který dům po celém obvodu zpevnil. Teprve na něj můžeme posadit novou střechu.   

Na rozdíl od hlavní budovy usedlosti, kterou jsme loni zastřešili jen provizorně, budeme mít u domku zahradníka brzy už střechu finální. Využijeme na ni první část daru od společnosti Wienerberger, která nám loni věnovala střešní krytinu bobrovka na celý areál usedlosti. Cílem je, aby byla budova před zimou v suchu a pod střechou mohly probíhat další práce.  

Navrácení podoby z devatenáctého stolení 

Příští rok budeme moci stavět nový vnitřek domku zahradníka, aby vyhovoval plánovanému využití. Ve spodní části bude kavárna, v přilehlé zahradě vybudujeme letní posezení a dětské hřiště, vše veřejně přístupné z parku. Horní část domu dočasně poslouží jako kancelář Nadace. Po roce 2026 však počítáme s využitím i tohoto patra pro veřejnost, buď pro rozšíření kavárny nebo tu bude například klubovna či prostor pro různé komunitní akce.  

Cílem všech stavebních úprav je vrátit domek zahradníka do stavu odpovídajícímu dvacátým létům 19. století, tedy době, kdy jej navštěvoval sám biskup Leopold Thun-Hohenstein. Studii i vizualizace zrekonstruovaného domku zahradníka připravili vedoucí projektu Cibulka František Brychta spolu s architektkou Ivanou Dvořákovou z týmu Nadace rodiny Vlčkových.  

Vedoucí projektu Cibulka, architekt František Brychta, také přímo dohlíží na všechny dosavadní práce. V současnosti se blíží k závěru dvoukolové výběrové řízení na stavební firmu, která staveniště a práce na projektu do konce roku převezme a začne stavět vnitřní části domu.  

Současně pokračujeme ve statickém zabezpečování všech staveb v areálu usedlosti. Jsou ve velmi chatrném stavu, silně se na nich podepsal dlouholetý vliv povětrnostních podmínek a téměř nulové péče. 

Před zahájením provozu domku zahradníka, který plánujeme na závěr roku 2023, bude také nutné zajistit přípojky všech inženýrských sítí. Zatím je na usedlosti dostupná v omezeném rozsahu jen elektřina. Příští rok bychom také chtěli zahájit velkou etapu rekonstrukce všech střech na usedlosti.   

Zatím se podívejte na aktuální fotky domku zahradníka, jak ho během října 2022 zdokumentoval ze země a z dronu fotograf Martin Salajka. Druhá a třetí fotka v galerii jsou ohlédnutí za stavem v roce 2021.

Související články