Primářka novorozeneckého oddělení: trauma je důležité ošetřit hned na začátku 

Programový tým Nadace navštívil Nemocnici Havlíčkův Brod, jejíž tým jsme podpořili. Díky grantu z Nadace tu můžou lépe pečovat o pracovníky, kteří se starají o vážně nemocné děti a jejich rodiče.  

Během návštěvy jsme si povídali s doktorkou Magdalenou Chvílovou Weberovou (MChW), která od roku 2014 působí na pozici primářky dětského a novorozeneckého oddělení, a také se členkou vedení a zároveň ombudsmankou nemocnice Petrou Černo (PČ).  

Co se u vás díky podpoře Nadace změní? 

MChW: Jednak se zlepší práce s týmem, otevřou se nové cesty podpory týmu ve smyslu komunikace, supervize, zpracování důležitých témat. Vytvoříme také formu eticko-právního poradenství jednak pro nemocnici, ale i pro celý kraj Vysočina. Cílem je vytvořit oporu pro témata spojená s těžkým rozhodováním jak pro tým nemocnice, tak ale i pro týmy krajské.  

Co konkrétně plánujete? 

MChW: Vytvoříme edukační materiály, máme v plánu několik seminářů i s přesahem přes hranice kraje v rovině dětské paliativy, perinatální paliativní péče a souvisejících témat. Rozvíjíme i spolupráci s Jihomoravským krajem, aby se dobrá praxe mohla dostat dál. Setkávám se s příběhy rodin, kdy se matky vracejí k dřívějším rozhodnutím, odhaluje se tíže rozhodování nebo neošetření ztrát. Je důležité ošetřit daný životní příběh hned od začátku traumatu, protože se zapisuje do podvědomí.  

S tím souvisí i kniha, kterou dokončujete, můžete ji představit? 

Kniha se jmenuje Etika v pediatrii a neonatologii, vybrané kapitoly. Je to výkop do neznáma, protože toto téma zatím víceméně nebylo zpracováno. Má upozornit na to, že etický problém je ve všech těžkých rozhodováních v oblasti výživy, následné péče, komunikace, perinatálních ztrát, gender identity a jiných palčivých otázek. Etická rovina je ve všech setkáních mezi pacientem a doktorem. Cílem je téma pro zdravotnickou populaci otevřít. Jsem ráda, že vznik knihy podpořila i Nadace rodiny Vlčkových. Knížku představíme během září.  

Jak se vám podařilo vybudovat dobře fungující a zavedený paliativní tým? 

PČ: Je to o lidech. Pokud je ve vedení nemocničního týmu někdo ochotný naslouchat a přijímat i lidské roviny, nejen ekonomické záležitosti, tak je situace výrazně jednodušší. Důležitá je i podpora kraje, který určité úkoly ohledně paliativní péče nemocnicím důrazně doporučil. Dal je i do legislativního rámce, do zdravotní politiky kraje. Je hodně důležité, když si vedení nemocnice uvědomí, že zaměstnanci podporu potřebují. Paliativní péče je oblast, která je pro ně citlivá i náročná. Vedení nemocnice by tu nebylo, kdyby tu nemělo úžasné zaměstnance.  

Říkáte, že je to o lidech. Jak důležité jsou dobré vzájemné vtahy a jak o ně pečujete? 

PČ: Ve zdravotnictví jsou vzájemné vztahy neskutečně důležité, myslím ještě víc než třeba ve firmě. Nás s paní primářkou spojuje i to, že máme stejný pohled na věc. Já jako ombudsmanka a zároveň součást vedení Magdu velmi ráda podporuji i proto, že si jí a její práce vážím. Abychom všechny pracovní záležitosti vydržely, tak spolu občas musíme vyrazit někam do neznáma, někam daleko. Třeba se sebereme, vyrazíme spolu na dovolenou a stejně to dopadne tak, že tam pak spolu diskutujeme třeba o knížce nebo jiné práci.  

—–

V Nadaci víme, že vztahy a atmosféra na pracovišti jsou pro dobré fungování paliativních týmů klíčové. Z toho důvodu jsme se rozhodli v rámci grantové výzvy „Bez vás by to nešlo” věnovat také podpoře intervizí a supervizí, kdy dochází k preventivnímu ošetření zaměstnanců a vykomunikování prožitků na pracovišti. To pomáhá zvládání krizových situací, jakými jsou například ztráta dítěte při porodu nebo krátce po narození, zlepšení podmínek zaměstnanců a tím k poskytování lepší péče, o kterou jde všem. 

Související články