V polovině června jsme vyhlásili naši první nadační otevřenou grantovou výzvu „Vzdělávání, síťování, budování kapacit a zvyšování povědomí o dětské paliativní péči“. Uzávěrka pro přijímání projektů je 16. srpna. Pro ty, kteří se chystají svůj projekt podat, jsme připravili krátké shrnutí nejčastějších otázek, které v souvislosti s výzvou zaznamenáváme, a našich doporučení, jak konkrétní situace řešit.
Může subjekt podat na jedno IČO více projektů?
Ano, může.
Co mám dělat, když už někdo mou organizaci v systému Grantys registroval a já nevím kdo to byl?
Registrujte se vy jako fyzická osoba do Grantysu a pak nám napište. Přiřadíme vás posléze k vaší organizaci.
Je nějaká nápověda k tvorbě rozpočtu?
Uvádějte položkový rozpočet. Snažte se být velmi podrobní. Pokud požadujete nákup nějakého přístroje, pomůcky, uveďte odkaz na jeho představení. V případě mzdových nákladů napište, jakou výši úvazku (případně kolik hodin) budeme hradit a po jakou dobu. Jinými slovy, pište projektové náklady co nejvíc podrobně a ve vazbě na textovou část.
Je možné žádat příspěvek na pořádání vzdělávací akce anebo jsou nadační příspěvky určené jen pro účastníky vzdělávání?
Příspěvky jsou určeny jak pro účastníky vzdělávání, tak pro pořadatele. Budeme rádi, když díky grantové výzvě přijdou nové nápady a vzniknou nové semináře a kurzy. S chutí podpoříme i ty stávající, které budu moci být pro účastníky levnější a tím dostupnější.
Je formulář a otázky k žádosti k dispozici a nahlédnutí ještě před založením projektu v Grantysu?
Ano, formulář si můžete stáhnout zde. Jinak tuto přílohu najdete i v Grantysu.
Mohu s někým z Nadace konzultovat náš projekt před podáním žádosti?
Pro případné konzultace je vám k dispozici vedoucí projektového týmu Jiří Kocourek, kterému můžete napsat mail na jiri.kocourek@nrv.maxsico.cz nebo ho kontaktovat telefonicky na čísle 602696893.
Co když je náš projekt dlouhodobý a bude potřebovat finančně podpořit po dobu delší než 15 měsíců? Bude Nadace podporovat i dlouhodobé projekty?
Pokud máte pocit, že váš projekt se celý do 15 měsíců nevejde, napište nám to. Využijte kolonku „Udržitelnost projektu“ a popište, jaké fáze by měly následovat. Nadace bude podporovat i dlouhodobé projekty.
Jak je to s uznatelnými náklady?
Vše je popsané ve vyhlášení výzvy. Především, je možné do projektu zahrnout i mzdové náklady. Nejedná se ale o mzdové náklady, které potřebujete pro pracovníky na přímou péči o děti a rodiny. Tyto náklady nepatří do této výzvy. Příležitost budete mít na podzim.
Na co mám při psaní projektu myslet?
Je pro nás zásadní, jak projekty přispějí ke zlepšení kvality života dětí a rodin. Z toho úhlu pohledu nás projekty zajímají. A je jedno, jestli ovlivní kvalitu prožívání dětí rodin „později“ nebo „jen“ nepřímo. Dále je podstatné, jestli má projekt začátek a konec. Mělo by se něco „dít“ většinu času z oněch 15 měsíců, nikoliv jen jeden den. Zajímá nás tedy i příprava, nejen realizace, a také vyhodnocení atp. Pokud v projektu vytvoříte nějakou metodiku, dbejte na to, aby vše nekončilo právě jen vypracováním metodiky, ale aby součástí projektu byl čas na její aplikaci. Určitě je dobré, pokud v projektu, kde se něco naučíte, dozvíte, budete myslet i na ostatní a bude součástí projektu i fáze sdílení, kdy to naučíte ostatní. Nezapomeňte také na závěrečné zhodnocení. Může se stát, že přijdete na to, že „tudy cesta nevede“, v případě pilotních projektů, ale i to je výsledek, který je v pořádku.
Hlavním cílem této grantové výzvy je budování odborných kapacit dětské paliativní péče (DPP), zatraktivnění oboru dětské paliativní péče, zvýšení povědomí o významu a principech dětské paliativní péče a vytváření podmínek pro komplexní podporu rodin s vážně nemocnými dětmi. A to zejména prostřednictvím síťování poskytovatelů a odborníků v rámci DPP a vzdělávání současných i budoucích odborných profesí. Smyslem výzvy je také předávání dobré praxe a motivování udržet dobrou praxi v oboru.
Projekty přijímáme do 16. srpna 2022 v prostředí systému Grantys, který je dostupný zde: https://www.nrv.grantys.cz Celé znění výzvy si můžete stáhnout zde.
Autor: Jiří Kocourek, ilustrační obrázek: unsplash.com