S úzkostí vážně nemocných dětí může pomáhat virtuální realita. Ukazuje to studie psycholožky a naší stipendistky Anny Zubkové. 

Vážně nemocné děti často podstupují řadu nepříjemných lékařských procedur. Hodně času tráví v ambulancích i na dlouhých pobytech v nemocnici. Takové situace mohou u dětských pacientů způsobovat úzkosti. Psycholožka Anna Zubková se ve své diplomové práci věnuje tomu, jak může s takovými úzkostmi pomoci zážitková virtuální realita.  
 
Za svou práci Anna Zubková získala cenu profesora Matějčka. Umístila se na prvním místě. Cenu každý rok uděluje nejlepším diplomovým pracím na katedře psychologie FF UK Nadace profesora Matějčka. Anna je také jednou ze stipendistek nadačního programu Štěstí přeje připraveným. Díky stipendiu mohla načerpat spoustu zajímavých informací o využití nových technologií ke zlepšení zdravotní péče u dětských pacientů na Evropském sympoziu „Virtual Reality and Healthcare“ na podzim 2023 v Helsinkách

„Virtuální realita už v zahraničí funguje v péči o dětské pacienty v řadě různých procedur, ale v dětské paliativní péči je její zavádění úplně v začátcích. Přitom právě tato oblast má velký potenciál těžit z užití virtuální reality. Může totiž těžce nemocným dětem zprostředkovat zážitky, které je v jejich běžných životech obtížné zařídit.” říká Anna Zubková.

Součástí diplomové práce, která je volně dostupná online, je také studie, která ověřuje, že je použití virtuální reality v nemocnici proveditelné. Jedná se o první studii tohoto druhu v České republice. Jako společný projekt ji zaštítil Národní ústav duševního zdraví a Fakultní nemocnice v Motole. Výzkum ověřil, že dětští pacienti a jejich rodiny zážitkovou virtuální realitu dobře přijímají. 

Tím vědecká práce Anny Zubkové nekončí. „Motivuje mě především to, že můžu přispět k drobným radostem vážně nemocných dětí a také rozvíjet a obohacovat dětskou podpůrnou a paliativní péče o kvalitní psychologické intervence, které vnímám jako nesmírně užitečné,” vysvětluje. 
 
V aktuálně probíhající studii, kterou realizuje za podpory Nadace rodiny Vlčkových zkoumá efekt virtuální reality na mírnění úzkosti. Cílem výzkumu je připravit návod pro zavedení virtuální reality do běžného chodu nemocnice. Pomáhat by měla při hospitalizaci jako takové nebo při nepříjemných a bolestivých lékařských procedurách. 

Související články