Průběh rekonstrukce Cibulky

Máme ambiciózní plán, ale věříme, že se podaří. Cílem je otevřít nově zrekonstruovanou usedlost 22. října 2026, tedy na dvousté výročí úmrtí biskupa Leopold Thun-Hohenstein. Právě díky jeho péči a investicím byla Cibulka na začátku 19. století v dosud největším rozkvětu.

My ji v dubnu 2021 převzali jako úplnou ruinu. Desítky let se o ni nikdo nestaral, střechou zatékala voda, uvnitř byly hromady suti, zahrady i stromy byly také zbídačené. V první fázi dělníci naložili přes padesát kontejnerů suti. Vše se dělalo ručně, zcela bez pomoci strojní techniky. To v dnešní době není příliš obvyklé, trvá to déle, ale postup je k budově šetrnější. Pak následovalo zajištění stropů a krovů, aby nedošlo k jejich zhroucení. a když jsem jen do října počítali čas lidí, kteří na záchraně Cibulky pracovali, dostali jsem se na více než čtyři tisíce hodin.

Tento text slouží jako rozcestník a souhrnný přehled o průběhu rekonstrukce usedlosti Cibulka. Můžete se z něj prokliknout na detailnější článek s fotogalerií k různým etapám.

Nejdůležitější bylo před první zimou zabezpečit hlavní budovu, která hrozila zhroucením. „Vyčištěné budovy dělníci takzvaně vystojkovali, tedy podepřeli pevnými dřevěnými konstrukcemi. Zvenku je viditelné zabezpečení balkónku. Uvnitř hlavní budovy jsou obdobné konstrukce až do stropu. Zpevnili jsme také krov,“ popisuje František Brychta, vedoucí projektu Cibulka z týmu Nadace rodiny Vlčkových.

Na podpěry krovů a konstrukcí padlo hodně dřeva, využije se i v dalších fázích stavby. Hodně práce dalo i vyklízení budov, které dělníci prováděli ručně, proptože i mělé stroje by mohly budovy poškodit.

Čtěte více: Záchrana Cibulky v roce 2021 – dřevo na dvě roubenky, tisíce hodin práce

Klíčové bylo také zajistit, aby do hlavní budovy dále nezatékalo. Proto jsme se rozloučili se starou děravou střechou a nahradili ji provizorní, která do finální rekonstrukce budovu ochrání před povětrnostními vlivy.

Proměnu střechy ze staré děravé na funkční si můžete prohlédout i ve videu.

V domku zahradníka i v části hlavní budovy dělníci odstranili vyzdívky oken, díky čemuž domy začaly mnohem lépe větrat a jejich zdivo vysychat. Kromě toho jsme začali pečovat o zahrady, nechali dřeviny pečlivě zmapovat zkušeným arboristou, který následně několik nerizikovějších stromů pokácel. 

Čtěte více: Pokáceli jsme nejrizikovější stromy v areálu a počítáme s vysazením nových

V závěru roku 2021 dokončili architekti z týmu Nadace rodiny Vlčkových František Brychta a Ivana Dvořáková studii a vizualizaci domku zahradníka. Cílem úprav je vrátit domek zahradníka do stavu odpovídajícímu dvacátým létům 19. století, tedy době, kdy jej navštěvoval sám biskup Leopold Thun-Hohenstein. Počítá se i s návratem původní sochařské výzdoby, slepé okno vedle hlavní brány usedlosti opět zkrášlí busta zahradníka. Její originál na začátku 19. století vytvořil sochař Václav Nedoma. Do nového výklenku před oknem kavárny bude zevnitř umístěna měděná figura Číňana. Návštěvníci se při pohledu na ni budou oknem moci současně dívat i na Čínský pavilon, na jehož střeše byla původně umístěna.

Domek zahradníka bude první zrekonstruovaný dům na usedlosti. Dokončen bude v roce 2024. Bude v něm kavárna a dočasně také kancelář Nadace rodiny Vlčkových. Ta se v roce 2026 přestěhuje do hlavní části celého areálu, kde začne fungovat Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem.

O možnost navrhnout celou Cibulku se v soutěžním architektonickém workshopu trvajícím 148 dní ucházelo celkem 48 týmů architektů. Pět nejlepších návrh na rekonstrukci celého areálu v de druhém kole rozpracovalo. Ten vítězný vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. Shodla se na tom osmičlenná odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových.

Čtěte více: Nadace rodiny Vlčkových vybrala z pěti finálních návrhů novou podobu usedlosti Cibulka

Už na začátku roku 2023 bylo možné projít si nově zrekonstruovaný areál historických budov usedlosti a především nové lůžkové křídlo budoucího dětského hospice ve virtuální realitě. Architektonická studie převedená do virtuální reality pomáhá lépe navnímat dispozice budoucího objektu.

Čtěte více: Procházka virtuální Cibulkou

V prosinci 2023 se téměř kompletně zrekonstruovaný domek zahradníka otevřel na jedno odpoledne veřejnosti. Lidé měli možnost prohlédnout si prostory budoucí kavárny i další interiéry domku zahradníka, kde budou dočasné kanceláře Nadace.

Čtěte více: Tolik lidí domek zahradníka ještě nezažil

Související články