„Nelečme laboratorní hodnoty, ale celého člověka,” zaznělo na semináři o dětské paliativní péči pro pediatry

Péče o vážně nemocné děti začíná často v ordinacích pediatrů. Proto je důležité, aby byli dětští lékaři připravení rodinám v těžkých chvílích efektivně pomoci. Jednou z příležitostí, kde mohou pediatři načerpat informace, jsou semináře o dětské paliativní péči. První z nich jsme zorganizovali ve středu 6. března ve Dvoře Králové nad Labem ve spolupráci s paní doktorkou Zuzanou Petrtýlovou, praktickou lékařkou pro děti a dorost.

Seminář pro třicet pediatriček, které přijely do Dvora Králové z celého východočeského kraje, zahájila Lucie Hrdličková, dětská onkoložka a vedoucí týmu dětské podpůrné péče ve Fakultní nemocnici v Motole. Představila základy dětské paliativní péče a její standardy. „Paliativní péče je pro děti a jejich rodiny extra vrstvou odborné podpory. Můžeme si ji představit jako takový polštář. Je to péče, která nejde proti léčbě, není to buď anebo. Paliativní péče a kurativní léčba mohou jít ruku v ruce, není potřeba je oddělovat,” popsala Lucie Hrdličková.

Důležité podle dětské onkoložky je, aby každý profesionál, který se setká s vážně nemocným dítětem, bral v potaz jeho kvalitu života. „Neléčíme pouze biologické hodnoty, ale celého člověka. Musíme myslet na to, jaký život žije on sám i celá jeho rodina,” zaznělo. 

Na úvod o dětské paliativní péči navázala druhou přednáškou Barbora Červíčková, vedoucí lékařka Dětského centra Veská. Na konkrétním příběhu popsala, jak prakticky probíhá paliativní péče o vážně nemocné dítě. „Prioritou je, aby každé závažně nemocné dítě bylo ve svém přirozeném prostředí. Ne vždy se to ale daří, a proto je potřeba mít ve všech regionech síť poskytovatelů služeb, které pokryjí potřeby dětí i jejich rodin. Tím myslím všechny socioekonomické potřeby pro všechny skupiny obyvatel,” řekla Barbora Červíčková

Popsala také, jak důležité je, aby byly dostupné odlehčovací služby pro rodiče, kteří pečují o své děti často nepřetržitě několik let: „Zvyšování počtu respitních pobytů snižuje počet a délku trvalých pobytů v našem zařízení. Dítě, které je u nás v odlehčovacím pobytu, má k dispozici nejen zdravotnickou a ošetřovatelskou službu, ale zahrnujeme ho i do rehabilitačních programů a všeho, co poskytujeme dětem v trvalé péči.” 

Praktickou přednášku o tom, jak se mohou u dětí v počátku projevovat různé druhy nádorových onemocnění, si pro východočeské pediatričky připravil dětský onkolog Josef Mališ, který má čtyřicetiletou praxi ve Fakultní nemocnici v Motole. V České republice ročně onemocní nádorovým onemocněním 350–400 dětí. Je to malé číslo a často jde o vzácná a nečekaná onemocnění. Za profesionální kariéru se pediatr potká s jedním až dvěma dětmi s nádorovým onemocněním. „Je těžké být na pozoru a umět tato onemocnění zachytit. Je ale naprosto klíčové, aby to pediatři uměli. Nezapomínejme na vyšetřovací nástroje, které máme stále s sebou – ruce, uši, oči. Neléčíme pouze laboratorní hodnoty, ale celého pacienta,” shrnul Josef Mališ základ, na který by měl myslet každý dětský lékař.

Dvouhodinový seminář si přišly poslechnout obvodní i nemocniční pediatričky a dokonce i jedna alergoložka. „Byly to výborné, přehledné a informacemi nabité přednášky. Hrozně nám pomohlo, že jsme získaly informace o dětské paliativní péči dohromady na jednom místě. Po dnešku budeme vědět, na koho se v kraji můžeme obrátit, když to budeme potřebovat,” řekla za všechny zúčastněné paní doktorka Zuzana Petrtýlová. 

Související články