Význam slova paliativní má nejblíže k plášti, paliativní péče zlepšuje kvalitu života

Na první poslech budí slovo „paliativní“ velký respekt. Někdy dokonce i obavy, protože se s ním mnoho lidí setká ve smutné situaci. Většinou v souvislosti s vážnou nemocí. I někteří odborníci proto raději volí jiné výrazy, aby nevyděsili pacienty, kterým pomáhají.

Někteří lidé mají paliativní medicínu spojenou primárně s umíráním. Vyplývá to i z mini ankety, kterou jsme udělali na sociálních sítích LinkedIn a Twitter a zúčastnilo se jí dohromady na obou platformách přes 340 hlasujících. V anketě si původní význam slova s umíráním spojuje necelá třetina zúčastněných. Potěšující je, že více než třetina si slovo spojila se správným původním obsahem. Detaily ankety na obou sítích najdete v obrázcích pod článkem.

Slovo paliativní vychází z latinského „pallium“, které má několik významů a všechny mají blízko ke slovům plášť, pokrývka nebo krytí.

V církvi „pallium“ znamená pruh vlny, kterou si papež či arcibiskup obléká na ramena a na krk. V biologii toto slovo značí kožní vrstvu na povrchu těl měkkýšů, v anatomii je to střecha velkého mozku. V širším smyslu pak význam slova může znamenat něco, co překrývá, chrání.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje paliativní péči jako přístup, který usiluje o zlepšení kvality života pacientů a rodin, jež čelí problémům spojených s život ohrožujícím onemocněním.

Paliativní péče je zaměřená na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba, tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. Paliativní péče není určena pouze pro samotný závěr života a mnohdy probíhá v souběhu s léčbou nemoci. Pomáhá zmírnit stres z těžké situace, přinést nemocnému a jeho rodině více klidu. Dostává tak původnímu výše zmíněnému významu slova – chrání v náročné situaci a zlepšuje kvalitu života.

Ilustrační fotka: Josh AppelUnsplash

Související články