„Žádný jiný cizinec nám nepomáhá tolik jako Ondřej Vlček,” říká pracovnice britského hospice Demelza

Zakladatel Nadace rodiny Vlčkových, Ondřej Vlček, se pomáhání věnuje dlouhodobě. Kromě jiných filantropických aktivit od roku 2019 daruje celý svůj britský plat dětskému hospici Demelza, který má sídlo v Londýně a dalších dvou městech ve Velké Británii. V nedávné době do Demelzy vyrazila malá výprava z Nadace rodiny Vlčkových, abychom v praxi viděli, jak tamní hospic funguje a mohli nejlepší zkušenosti uplatnit v budoucím podobném zařízení pro vážně nemocné děti a jejich rodiče na pražské usedlosti Cibulka. O dojmech, které jsme si s návštěvy přivezli, chystáme samostatný článek. Dnes vám nabízíme rozhovor s paní Lily Dowie, vedoucí firemních partnerství a fondů v Demelze, se kterou jsme si povídali mimo jiné o tom, k jakým účelům peníze od Ondřeje využívají.  

Můžete nám přiblížit, jak partnerství funguje? 

Moc si vážíme toho, že Ondřej i jeho rodina dlouhodobě podporují hospicovou péči a dětskou paliativní péči. To, že Ondřej pravidelně daruje svůj ředitelský plat pro potřeby našeho hospice, je pro nás hodně důležité. Stejně tak vítáme i pomoc širšího týmu zaměstnanců londýnské pobočky Avastu – jak jejich finanční dary, tak dobrovolnické práce v zázemí a na zahradách hospice.  

Kolik podobných dárců má hospic Demelza z Česka nebo jiných zemí? 

Žádného podobného zahraničního dárce nemáme. Máme ale několik místních filantropů, kteří nám pomáhají. Část darů pochází také od firem nebo k nám přichází přes různé darovací platformy. Ondřej nás podporuje neuvěřitelně štědře a dlouhodobě. Navíc nám nenastavil žádná omezení, jak s penězi od něj nakládat. Zná nás a důvěřuje nám, že jeho dary využijeme moudře v oblastech, které naši pacienti a jejich rodiny nejvíce potřebují. 

Na co konkrétně dary od něj využíváte? 

Zatím jsme 130 tisíc liber od něj jsme využili v několika oblastech. Jednou z nich je podpora sourozenců. Jedná se jednak o terapeutickou, ale i velkou emocionální pomoc. Všichni sourozenci v Demelze mohou využít individuální nebo skupinové hudební a výtvarné terapie. Dalším naším podpůrným programem je provázení přechodu do dospělosti. Využíváme pomoc sociálních pracovníků a hospiců pro dospělé tak, aby péče o mladého člověka a rodinu hladce navázala. Začínáme okolo 14 roku věku, a především rodičům poskytujeme nástroje a informace, které jim pomohou zorientovat se v systému a získat veškerou podporu, na kterou mají nárok. Jedná se o proces podpory v průběhu dospívání mladých lidí až do věku 25 let. Finanční dary od Ondřeje nám také pomohly získat průvodce z řad rodin, které procesem přechodu prošly. Mají s celým procesem zkušenost a mohou tak nejlépe pomoci snížit úzkost ale i izolaci rodin a dětí, které se v tomto velmi stresujícím životním období právě nacházejí. V neposlední řadě využíváme peníze na domácí péči, kterou Demelza rodinám nabízí. Naše zdravotní sestry a asistenti navštěvují rodiny doma, kde poskytují jak krizovou intervenci či pohotovostní službu, tak respitní péči. Předpokládáme, že rozsah této péče dále poroste. 

Členové týmu Nadace na návštěvě v Demelze

Jakou máte s Ondřejem osobní zkušenost? 

Ondřeje si z celého srdce vážím, obdivuji jeho vize a ambice vytvářet dlouhodobé změny, stejně jako jeho čest a bezúhonnost. Je úžasné vidět někoho na jeho úrovni dovedností a společenského vlivu s takovou touhou vytvořit spojení mezi jeho prací a širším světem pro větší dobro. Přeji jemu a jejich rodinné nadaci mnoho úspěchu. Stejně tak i společnosti Avast. 

Jak vnímáte plány Nadace rodiny Vlčkových v Česku? 

Plány na vybudování dětského hospice a podporu rozvoje systému dětské paliativní péče v České republice sledujeme se velkým potěšením. Demelza je členem organizace Together For Short Lives, zastřešující organizace pro veškerou dětskou hospicovou péči ve Velké Británii. Těšíme se a budeme s radostí s českým týmem sdílet naše zkušenosti a odborné poznatky. 

Zaznamenala: Míša Šimková

Související články