Podstatné je, aby rodiče pochopili stav onemocnění a možnosti léčby, říká dětský onkolog Josef Mališ

V dalším díle podcastu vás čeká rozhovor s onkologem Josefem Mališem, který je současně i naším nadačním kolegou. Čtyři dekády léčí dětská onkologická onemocnění. Mluví o nich velmi srozumitelně a otevřeně. Je plný energie a velké chuti do další práce. Má cenné zkušenosti ze zahraničí a zajímavě popisuje čtyřicetiletý vývoj péče o nemocné děti v naší zemi i rozdíly mezi léčením onkologických onemocnění u dětí a dospělých. Jsou to těžká témata, ale současně důležitá, protože se týkají mnoha lidí. Zásadně mění životy rodin a zároveň mají velký dopad i na duši a myšlenky lékařů a dalších pečujících odborníků. 

Svým pacientům i jejich rodinám je Josef Mališ velmi blízko, protože se propojují na dlouhé roky. Prožil s nimi mnoho situací, které patří k těm jednoznačně nejnáročnějším v jejich životech. „Lékař by se neměl pouštět do věcí, které jsou příznivé, měl by se snažit pomoci lidem v těžké situaci,“ říká.

V rozhovoru se věnujeme například významu komunikace a spolupráce mezi lékařem a rodinou pacienta, prolínajícím se postupům kurativní a paliativní léčby, rozdílům v nádorových onemocnění u dospělých a u dětí nebo důležitosti sdílení informací a spolupráce se zahraničními odborníky. Dozvíte se i to, proč Josefovi ani po čtyřech desetiletích intenzivní práce nehrozí vyhoření.

Celý podcast si poslechněte tady.

Související články