Začíná měsíc dobročinné závěti

13. září je Mezinárodní den závětí. Každoročně dobročinné organizace po celém světě spojují své síly, aby tento den oslavily především poděkováním všem příznivcům, kteří se ve své závěti rozhodli zanechat dar na dobrou věc. Zároveň v rámci české kampaně startuje měsíc dobročinné závěti, který běží až do 12. října. Dárcům a dárkyním, kteří se v průběhu tohoto měsíce rozhodnou sepsat svou poslední vůli, ve které pamatují i na dobročinnou organizaci, proplatí organizátoři kampaně notářský poplatek spojený se sepsáním závěti. 

Myšlenka stanovit konkrétní den jako Mezinárodní den závětí se podle Thea Hesena, nizozemského mezinárodního konzultanta v oblasti dědictví a spoluzakladatele společnosti Legavision, objevila ve švýcarské národní kampani na podporu darování v rámci dědictví. Hlavním důvodem bylo využít konkrétní den jako každoroční velké „Děkujeme!“ těm, kteří ve své závěti pamatují na dobročinné organizace. Nápadem se nechali inspirovat Britové, kteří Mezinárodní den závětí přijali a začlenili jej do svého zářijového týdne Remember a Charity Week. 

V České republice vyhlašuje Koalice Za snadné dárcovství za finančního přispění Nadace Via při příležitosti Mezinárodního dne závěti každoročně Měsíc dobročinné závěti. I letos v období od 13. září do 12. října dárcům a dárkyním, kteří se rozhodnou ve své poslední vůli podpořit dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplatí notářský poplatek spojený se sepsáním závěti.  

Aby byla závěť platná, je potřeba dodržet nezbytné formální náležitosti. Proto je vždy dobré se při sepisování závěti poradit s notářem. Ten vaši závěť poté vloží do Centrální evidence závětí. Jedná se o neveřejný seznam ve správě notářské komory. Pokud se později rozhodnete cokoli ve své závěti změnit, tuto změnu provedete jednoduše také prostřednictvím notáře. V závěti je možné určit, jak bude naloženo s celým majetek nebo jen s jeho částí. Kromě vlastní závěti nabízí český právní systém i jiné možnosti, kterými můžete vyjádřit svá přání ohledně budoucího nakládání s vaším majetkem. Dědická smlouva umožňuje věnovat majetek nebo jeho část někomu, s kým smlouvu uzavřete. Výhodou tohoto postupu je, že se mohou obě strany na využití daru dohodnout předem. Další možností je odkaz ze závěti, kterým můžete svému dědici ve své závěti určit, aby z dědictví jistou věc nebo peněžní částku konkrétní organizaci či jedinci věnoval. 

Ačkoli je v zahraničí darování části nebo celého svého majetku dobročinné organizaci prostřednictvím poslední vůle běžnou praxí, v Česku není povědomí o této možnosti vysoké. Cílem vyhlášení Měsíce dobročinné závěti je proto především upozornit, že díky závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. Každý se v průběhu svého života můžeme rozhodnout, jak bude po našem odchodu naloženo s naším majetkem. Sepsání závěti je praktické rozhodnutí, které nesouvisí s blízkostí odchodu. Slouží hlavně k tomu zajistit v budoucnu rodinu a blízké. Pokud je rodina zaopatřena, může se společně domluvit, že část majetku použije na dobročinné účely a změní tak k lepšímu životy dalších lidí. 

Autor: Míša Šimková

Foto: unsplash.com

Související články